11  Ocak
SEO

Modası Geçmiş SEO Teknikleri

Google’ın algoritmasındaki değişim ve gelişmelerle doğru orantılı olarak SEO teknikleri de değişiyor. Doğal olarak bazı teknikler de geçerliliğini kaybediyor.

Şimdi modası geçmiş bazı SEO tekniklerine hızlıca göz atalım:

“Web sitenizi arama motorlarına kayıt ettirmelisiniz.”

5-6 yıl öncesine kadar bu yapılması gereken bir işlemdi ama şu anda bunu yapmanıza gerek yok.

“Site haritası oluşturmalısınız.”

Eğer sitenizin link yapısı arama motorlarının indexleyebilmesi için uygunsa herhangi bir site haritasına ihtiyacınız yok. Tabi ki olmasının size bir zararı yok ama Google aramalarında site haritanız olmasının sizi üst sıralara taşıyacağını zannetmeyin.

“Sitenizi sık sık güncellemelisiniz.”

Sık güncelleme yapmak ve yeni içerikler girmek sitenizin indexlenme puanını artırır fakat sizi üst sıralara taşımaz. Önemli olarak ziyaretçilere kaliteli ve doğru bilgi vermektir. Google’da en üst sıralarda yer alan birçok sitenin yıllardır aynı olduğunu unutmamak gerekir.

“Google reklamlarını kullanmak organik aramalarda sıralamanızı yükseltir.”

Bazı kişiler Google reklamlarının sıralamanızı yükselteceğini, bazıları da düşüreceğini söylüyor. Net bir şekilde şunu belirtelim: İkisi de doğru değil!

“Google’ın talimatlarına uymazsanız siteniz banlanır.”

Google’ın size sunduğu tavsiyelere uymak siteniz için faydalı olacaktır ama uymamak da tamamen size kalmış bir durum. Herhangi bir cezalandırma söz konusu olamaz.

“Eğer link satın alırsanız siteniz banlanır.”

Google başka sitelerden reklam alanı satın alırken, link satın alanları banlaması sizce mümkün olabilir mi?

“Meta Keyword olarak yazdığınız kelimeler içeriğinizde yer almalıdır.”

Aslında meta keywordler sayfa içeriğinde yer almayan ama içerikle ilgisi olan kelimelerdir. Bu yüzden birebir aynı kelimelerin içerikte yer alması zorunlu bir durum değil.

“SEO içeriğiniz en az 250 kelime olmalıdır.”

Bu da yanlış bilinen bir SEO kuralıdır. Kaliteli ve doğru bilgi içeren kısa metinlerin olduğu sayfalar da oldukça yüksek sıralarda karşımıza çıkabilir.