11  Nisan

Bitrix24 Müşteri İlişkileri Yönetim Sistemi CRM

Sizleri bizce sektörde bedava olarak bulabileceğiniz belkide en iyi Müşteri İlişkileri Yönetim Sistemi olan Bitrix24 ile tanıştıralım. Müşteri İlişkileri Yönetim Sistemi de ne oluyor arkadaş diyenler için öncelikle kısaca ne olduğundan bahsedelim isterseniz.

Kısaca M.İ.Y.S. olarak adlandırdığımız bu sistemler, küçük ve orta ölçekli işletmelerin müşterileri ile ilişkileri, şirket içi çalışanların birbiriyle olan iletişimi ve etkileşimini kolay yollardan düzenleyen bir yazılım. Kısaca Şirket içi intranet gibi düşünebileceğimiz bu sistemde, çalışanlar kendi aralarında mesajlaşmadan tutunda, aynı facebook gibi durum paylaşımı, fotoğraf paylaşımı, yorum bırakma ve hatta hatta beğen fonksiyonuna kadar her şey düşünülerek, kullanıcıların zaten aşina olduğu sosyal medya kalıplarına sadık kalınmış. Tabiki sadece bunlarla sınırlı kalınmamış ve proje yönetimi, insan kaynakları faliyetleri, işe giriş çıkış zamanları, devamsızlık kayıtları, video konferans ve belkide en önemlilerinden birisi olan Bulut tabanlı Dosya Paylaşımı ve Yönetimi. Benzer birçok M.İ.Y.S.‘inde dosya yönetimi mevcut özellikler arasında sıralanır fakat aslında bunların yaptığı direk olarak Google Drive, SkyDrive (yeni adıyla OneDrive) Dropbox gibi servislere link vererek, kullanıcılarına bu sistemlerdeki hesaplarına bağlı olan dosyalarını yönetmelerini sağlamaktır. Fakat Bitrix24 de durum böyle değil, bedava abonelikde bile direk size ait 5GB lık bir Bulut alanı tahsis ediliyor ve tüm şirketin bu sistemi ortak olarak kullanabilmesi sağlanıyor. Tabiki ücretli planlara geçerek bu alanı artırmak sizin elinizde.

bitrix-3

Dosya yönetimi içerisinde tabiki temel birçok özelliğe yer verilmiş. Bunlar kısaca şirket içi yada şirket dışı dosya bağlantısı göndermek, şifre korumalı dosyalar yada zaman ayarlı dosyalar oluşturmak olarak sıralanabilir. İsteğiniz dahilinde yine Google Drive, OneDrive gibi 3.üncü parti sistemleride Bitrix24‘e dahil edebilmektesiniz.

Bitrix24‘ün güçlü olduğu dallardan biride Mobil Uygulama alanı. Gerçekten neredeyse hertür kontrole Cep telefonunuz üzerindeki uygulama sayesinde ulaşabiliyorsunuz. Anında mesajlaşma sistemi de mobil uygulamaya entegra edilmiş. Böylelikle size gönderilen mesejları, uyarıları,görevleri ve diğer tüm bildirimleri bilgisayar başında olmasanız bile cep telefonunuzdan görebiliyor ve müdahale edebiliyorsunuz.

Bildirimler ve etkileşimden bahsetmişken, Bitrix24 sistemine kendi e-mail adresinizide dahil ederek tüm maillerinize sistem içerisinde ulaşabiliyorsunuz. Böylelikle birçok sayfa açmakdan kurtuluyor ve tüm gerekli içeriğe tek bir sistem üzerinden ulaşabiliyorsunuz.

bitrix-2

Sistem internet üzerinden web sayfası olarak çalışabildiği gibi masaüstü uygulamasını indirip PC’de bir uygulama gibide kullanılabiliyor. İki farklı tür kullanımda alışkanlıklara göre seçilebilmekte. Website üzerinden kullanılan sistem bulut tabanlı demiştik, ama yok arkadaş ben kendi sistemimi kendi server’larımda kendi altyapım ile kullanmak istiyorum,buluta yağmura güvenmem derseniz, sistemin birde “Self-Hosted” versiyonu bulunmakta. Bu şekilde tüm sistemin kaynak kodları ve gerekli dosyalarını kendi sunucularınıza yükleyerek kullanma şansına sahip oluyorsunuz.

Sistemin şu anda 3 farklı abonelik planı bulunmakta. Bedava olan planda 12 kullanıcı ve 5GB Bulut Alanı verilmekteyken Standart Planda sınırsız kullanıcı ve 50GB alan aylık 99 USD gibi bir fiyattan sunulmuş. Profesyonel Planda ise aylık 199 USD gibi bir fiyat var ve karşılığında 100GB alan ve sınırsız kullanıcı, ayrıntılı raporlama,toplantı sistemi, kendi alan adınızı kullanma gibi birçok özellik tahsis ediliyor.

bitrix-1

Gelelim bizim sistem ile ilgili neler düşündüğümüze, Düş Sanat bir süredir “Bitrix24 Müşteri İlişkileri Yönetim Sistemi“ni aktif bir şekilde kullanıyor. Çok kolay bir kullanım sunan, şık bir arayüzü ve anlaşılabilir menülerinin yanı sıra Video konferans, proje yönetimi gibi birçok güzel özelliği olan Bitrix24’ü tüm küçük ve orta ölçekli işletmeye tavsiye ediyoruz. Şirket içi personelin birbirleriyle iletişimini kolaylaştıran, daha verimi bir çalışma ortamı oluşturabilmelerini sağlayan sistem tıkır tıkır işliyor. Türkçe desteği olmaması ve herşeyin İngilizce olması belki bir miktar sorun teşkil edebilir fakat şuda bi gerçek ki artık İngilizce bilmeyene bile kız vermiyorlar. :)